• Systém duálneho vzdelávania

• Duálne vzdelávanie je systém odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania, ktorým sa získavajú vedomosti, schopnosti a zručnosti potrebné pre povolanie. Vyznačuje sa najmä úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania v strednej odbornej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa.

Systém duálneho vzdelávania sa v podmienkach Slovenskej republiky implementuje od prijatia zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako reakcie na meniace sa potreby trhu a znižovania nezamestnanosti mladých ľudí.

Systém duálneho vzdelávania:

• je významným nástrojom, ktorým  možno znižovať nezamestnanosť mladých ľudí, zvyšovať uplatniteľnosť absolevntov stredných odborných škôl, pričom jednou z príčin je nesúlad medzi zručnosťami zo stredných odborných škôl a potrebami pracovného trhu, resp. zamestnávateľmi.

• ► jeho nastavenie umožňuje prípravu na povolanie priamo u zamestnávateľa a príprava žiaka zodpovedá potrebám zamestnávateľov.

Úlohou regionálneho školstva je príprava takých absolventov, ktorí počas svojho štúdia na stredných  odborných školách nadobudli potrebné vedomosti a praktické zručnosti na plynulý prechod na pracovný trh, na ktorom je čoraz väčší dopyt po odborných zamestnancoch.

• Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí, ako premeniť teoretické vedomosti na praktické priamo na pôde zamestnávateľa. Celá praktická príprava sa uskutočňuje, na rozdiel od klasického školského spôsobu výučby, v reálnych podmienkach na pracovisku praktického vyučovania, čo je vždy záruka širšieho rozvoja zručností jednotlivca v súlade s požiadavkami trhu práce. Teoretické vzdelávanie zostáva súčasťou výučby na škole.

V systéme duálneho vzdelávania si mladý človek overuje teoretické poznatky nie na cvičných prácach, ale priamo pri praktickej činnosti na produktívnych prácach súvisiacich s produkciou u zamestnávateľa.

Každý žiak pred vstupom na strednú odbornú školu uzavrie učebnú zmluvu so zamestnávateľom, u ktorého bude získavať odborné zručnosti. Súčasťou učebnej zmluvy sú aj podmienky vyplácania podnikového štipendia a ostatného finančného a hmotného zabezpečenia žiaka počas štúdia.

Ako na to?

• ► Nájdi si oblasť, ktorá ťa zaujíma a odbor, ktorý by si chcel študovať.

► Vyber si zamestnávateľa. Keď úspešne absolvuješ výberové konanie, dostaneš od neho potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania.

► Potvrdenie priložíš k prihláške na štúdium a absolvuješ prjímačky.

► Pred začiatkom štúdia s tebou zamestnávateľ uzavrie učebnú zmluvu.

► Ak to nestihneš pred nástupom do školy, nič nie je stratené. Dualistom sa môžeš stať ešte do konca prvého polroka prvého ročníka.

Výhody duálneho vzdelávania

• príprava na povolanie v reálnych výrobných podmienkach u zamestnávateľa,
          • prístup k najnovším technológiám, zariadeniam a materiálom,
          • viac praxe – pomer praxe a teórie je 50:50,
          • získavanie pracovných návykov už počas štúdia,
          • pripravenosť pre nástup do zamestnania u zamestnávateľa,
          • znalosť podmienok, prostredia, firemnej kultúry, budúcich spolupracovníkov,
          • poskytnutie všetkých OOPP, pracovnej obuvi a odevu firmou, pre ktorú sa dieťa pripravuje,
          • vyššia konkurenčná výhoda pre uplatnenie sa na trhu práce,
          • poskytovanie obedov (alebo alternatívnej náhrady) počas dní praxe, aj keď prax bude počas prvého, resp. druhého ročníka v škole,
          • zlepšenie finančného statusu rodiny prostredníctvom motivačného štipendia od 1. ročníka vo výške 50-60 EUR mesačne, v ďalších rokoch sa zvyšuje až na 100-150 EUR/mesiac,
          • možnosť vzdelávať sa a súčasne mať vlastný zárobok už na strednej škole,
          • istota práce po absolvovaní strednej školy,
          • zmluva o budúcej pracovnej zmluve podľa zákonníka práce.

• Základná škola s materskou školou Bežovce
      • zsbezovce@gmail.com - zástupkyňa školy, zsbezovce.eko@centrum.sk, - ekonomická zamestnankyňa školy, zsbezovce.riaditel@gmail.com - riaditeľ školy
      • 072 53 Bežovce č. 417 Slovakia