• Informácie pre rodičov

Vážení rodičia,

v priloženom dokumente nájdete podrobné informácie k prijímaciemu konaniu a vyplneniu prihlášok na stredné školy. Informácie sa týkajú žiakov 9.ročníka, ktorí budú robiť prijímacie skúšky na  stredné školy.

Usmernenie_k_prijimaciemu_konaniu_na_SS_pre_skolsky_rok_2023_2024.docx

KAM NA STREDNÚ ŠKOLU? KTORÁ JE TÁ PRAVÁ?

Výber strednej školy je jedno z prvých dôležitých rozhodnutí v živote mladého človeka. Ľahšie to majú tí, ktorí už dlhšiu dobu vedia, čo ich zaujíma a baví. Trochu ťažšie to majú žiaci, ktorí nemajú predstavu, na ktorú strednú školu by si mohli dať prihlášku. V obidvoch prípadoch je však dobré mať k dispozícii čo najviac informácií, aby si každý žiak našiel tú najlepšiu školu pre seba.

Ak aj vaše dieťa čaká po lete rozhodnutie kam na strednú školu, zbystrite pozornosť. Informácii okolo vás je v dnešnej dobe veľmi veľa, no v konečnom dôsledku tento dôležitý krok urobí vaše dieťa. Vie sa však v tomto veku správne rozhodnúť?

„Iba tretina rodičov žiakov základných škôl s určitosťou vie, na akú strednú školu sa prihlási ich dieťa. Výnimkou sú rodičia, ktorých dieťa je rozhodnuté pre gymnázium,“ je jeden z výsledkov prieskumu, ktorý si nechal vypracovať Štátny inštitút odborného vzdelávania.

Pár rád  ako na to:

Čo teda môžete urobiť, aby ste vášmu dieťaťu pomohli správne nasmerovať jeho budúcnosť? Inšpirujte sa týmito piatimi zásadami:

1. Rozprávajte sa o budúcnosti

Budúcnosť sa nedá naplánovať zo dňa na deň. Treba ju plánovať postupne a hlavne budovať. O to viac, ak ide o budúcnosť práve vášho dieťaťa. Dnes už neplatí, že výber strednej školy ho nijako neovplyvní, práve naopak. Preto, pýtajte sa ho, čo ho baví. Ktoré predmety má v škole rado a hlavne prečo. Odpoveď: „No predsa telesnú výchovu“, vás nemôže uspokojiť. Všímajte si, či ho viac bavia humanitné alebo prírodovedné predmety. Či má viac talent na jazyky alebo ho bavia manuálne činnosti a rado objavuje nové riešenia.

1. Zvážte možnosti dieťaťa

Pre rodiča je najťažšie zvážiť možnosti svojho dieťaťa. Niekedy preceňujeme jeho schopnosti alebo naopak, v dieťati sa snažíme naplniť si naše nesplnené túžby. Preto je dôležité rozprávať sa aj s jeho učiteľmi, kariérnymi či výchovnými poradcami už na základnej škole.

1. Nečakajte do poslednej chvíle

O tom, na akú školu by dieťa chcelo ísť po skončení základnej školy nestačí hovoriť v deviatom ročníku. To už býva väčšinou neskoro. Treba si uvedomiť, že dostať sa na niektoré stredné školy, vyžaduje dlhšiu prípravu. Nič nezvyčajné nie je aj prípadné doučovanie.

1. Vysvetľujte

Na niektoré povolania nestačí len stredná škola. Bude to chcieť viac úsilia. Po strednej škole nasleduje  štúdium na vysokej škole, preto je dôležité zvážiť možnosti a objektívne posúdiť schopnosti dieťaťa. Strata motivácie niekedy ovplyvní to, či dieťa školu vyštuduje.

Gymnáziá sú zamerané všeobecne, stredné odborné školy umožnia žiakovi získať zručnosti a profilovať sa už počas štúdia. Rovnako však platí, že aj zo strednej odbornej školy je možné pokračovať v úspešnom štúdiu na vysokej škole. Ak teda vaše dieťa túži stať sa elektrotechnikom, môže po priemyslovke pokračovať na fakulte elektrotechniky niektorej z vysokých škôl. Nemusí ísť nevyhnutne na gymnázium,

1. Informujte sa

Vyznať sa v súčasnom trhu práce si niekedy vyžaduje skúsenosti detektíva. Rovnako veľa úsilia vás bude stáť vyznať sa v sieti stredných škôl. Pri výbere strednej školy je však dôležité, aby ste sa zaujímali o konkrétne odbory, ktoré daná stredná škola ponúka. Nerozhodujte sa iba podľa jej názvu.

Pre presnejší zoznam stredných škôl v našom okrese/kraji navštívte stránku www.kamnastrednu.sk .

Ďalšie informácie o SŠ si rodičia môžu vyhľadať individuálne na webe zvolenej školy, môžu využiť možnosť školu navštíviť v Deň otvorených dverí a pod.

• Základná škola s materskou školou Bežovce
      • zsbezovce@gmail.com - zástupkyňa školy, zsbezovce.eko@centrum.sk, - ekonomická zamestnankyňa školy, zsbezovce.riaditel@gmail.com - riaditeľ školy
      • 072 53 Bežovce č. 417 Slovakia